Nytt vårdprogram för Tjock- och ändtarmscancer
Nu finns det ett nytt vårdprogram för Tjock-och ändtarmscancer. Några av de förändringar som finns i den senaste version är:
Adjuvant cytostatikabehandling i 3 i stället för 6 månader för många patienter där risken för återfall inte är så hög.
Färre patienter med rektalcancer kommer att rekommenderas preoperativ strålbehandling. Patienter med lokalt avancerad rektalcancer erbjuds lång radiokemoterapi endast om riskfaktorer talar för låg risk för metastasering, övriga erbjuds 5X5 Gy följt av cytostatika.
Patienter med rektalcancer som erhållit preoperativ onkologisk behandling och uppvisar total tumörregress kan erbjudas uppföljning med MRT och endoskopi med täta intervaller inom ramen för nationell studie (watch&wait).
Ökad molekylärpatologisk testning för behandlingsprediktion och onkogenetisk bedömning (MMR/MSI-status i kolorektalcancer).
Vi ställde några frågor till Karin Jirström, Professor i patologi och överläkare, Lunds universitet och Region Skåne.
Karin välkomnar de uppdaterade rekommendationerna om reflexmässig testning av MMR/MSI-status i kolorektalcancer.
- Det borde införts för länge sedan! Detta är basala analyser med stort värde, både behandingsprediktivt och prognostiskt. Dessutom möjliggör det identifiering av hereditära cancerfall som Lynch syndrom.
Karin säger att det finns tydligt underlag för att det är kostnadseffektivt att testa alla, men att diskussioner om vem som ska stå för kostnaden ändå tagit mycket tid.
Trots de nya rekommendationerna har reflextestning ännu inte införts överallt. Karin hoppas på förändring nu.
- Det är dags att lyfta GI-cancer och se till att MMR/MSI-testning verkligen görs i samtliga fall där det har ett värde. Just do it!
Fokus GI-cancer
- Sjukvårdspodden ny säsong
- Lärdomar från ASCO GI 2018
- ILCO:s Tarmcancerkväll
- RCC Stockholm-Gotlands årsmöte
- Gi-ronden
- Foundation Medicine
- Roche Forum
- ASCO 2018
- Rapport från ESMO 2018
- Rapport från leverveckan
- Kvällsmöten under ASCO 2018
- Läkarens nyckelroll i införandeprocessen
- Sammanfattning från ESMO
- Nytt vårdprogram för Tjock- och ändtarmscancer
- Roche rapporterar från ASCO-GI
- Foundation Liquid
M-SE-00000370